22 03 2013

DAVULCUNUN ( BATERİSTİN ) SAĞLIĞI

 

                     

Davulculuk ( bateristlik ) atletik bir hadiseye benzer, fiziksel tepkileri de içinde barındırır. İdareten oluşmuş bir performansla devam edemez, hazırlıklı davranılması gerekir. Gecelerce çalabilmek ve bunu yıllarca sürdürebilmek için bazı özel egzersizler ve stretching ( germe çalışmaları ) in yardımına ihtiyaç vardır. Her şeyden önce davulculuk sanattır, yarış veya atışma değil.  Davulculuk bir rekabet çekişmesi değildir, çoğunlukla fiziğin doğası ( fiziksel yapımız ) ona öncülük eder, fakat davulculukta fiziksel dayanıklılık da saygıyı hak eden önemli bir durumdur. Bu dayanıklılık rekabetinde; kimin hızlı, kimin iyi olduğu yersiz tartışmalardır.

    Günlük olarak sahne ve provalar öncesi yapılan stretching  egzersizleri kas ve iskelet sağlığı açısından performansımızı yükselten bir zorunluluktur. Bu aktiviteler; yavaş, gevşemeye yönelik, sakin davranışlı aktiviteler olmalıdır. İyi bir kardiyovasküler ( kalp, damar ve kan dolaşımı sağlayan ) çalışma , uzun süreli yüksek performans gösterebilmenizi sağlar. Ayrıca iyi bir tekniği bozmadan kullanabilmeyi de garantilemiş olursunuz.

   Fiziksel olarak yorgun olduğunuzda; sıkıntı veren teknik bir bozulma başlar ve bundan kurtulmak için diğer kas guruplarını kullanmaya başlarsınız sonucunda bu da zedelenmelere ve tekniğinizi tamamen kaybetmenize yol açabilir.

     Günlük egzersiz ve provalarınızda gevşek kalmaya çalışın, tüm enerjinizi tek bir şarkı, partisyon veya bölüm üzerinde harcamayıp baştan sona dengeli yaymaya çalışın. Gevşeme ve iyi nefes tekniği ile daha kaliteli ve uzun bir çalma gerçekleştirebilirsiniz.

      Davulcular için alt ve üst gövde esnekliğini destekleyen güç egzersizleri önemlidir; kuvvetli bir üst vücut ve dayanıklı bir alt vücut dengesi gereklidir. Bu da kardiyovasküler egzersizlerle vücut geliştirme arası bir çalışma olabilir.

     Günde 20- 40 dakika arası yürüyüş hem kardiyovasküler ( kalbinizi damar sağlığınızı ) korurken, hem kilo kontrolünüzü sağlar. Gerekli malzeme ise bir çift uygun ayakkabıdır. Spor salonu üyeliği veya başka ekipmana ihtiyaç yoktur, birkaç hafta sonra ne kadar iyi hissettiğinize şaşırabilirsiniz. Ayrıca Thai- chi veya yoga çalışmaları da önerebiliriz.

    ISINMA

Davul egzersizi veya müzik provasına başlamadan önce kas, tendon ve eklemler ısınmalıdır. Isınmış kaslar daha verimli çalışır, bu da daha az travma ve sakatlanma demektir.

 1 – Boyun, omuz germe : Boynu  yana, omuza doğru eğip rahatça yer çekimine bırakın ( el başın üstüne konabilir )

  2 – Bilek, parmak esnetme germe : Avuç içiniz karşıya bakacak şekilde parmak uçlarınızdan tutup hafif çekerek gerdirin ( kol ileri uzanarak- 10 -20 saniye ). Kol dışa çevrili avuç içi size dönükbilekten bükerek diğer el ile bileğin üstünden gerdirerek 10- 20 saniye bekletin.

                                                                                                       

 Not : Bu yazıdaki bilgiler internet sitelerinden çevrilerek oluşturulmuştur..

                                                                                                     Sertaç DURMAZ   

122
0
0
Yorum Yaz